Hades- „Świattło” RECENZJA

Po trzech latach, ukazała się nowa solowa płyta Hadesa. Co o samej płycie można przeczytać na stronie Prosto?
Dynamiczna oraz zaskakująca mieszanka nowoczesnego europejskiego brzmienia z oryginalnym, surowym i eksperymentującym rapem Hadesa, a także bogate aranżacje i świeże spojrzenie na świat, są tym co buduje wyjątkowy i zupełnie odmienny od poprzednich projektów artysty charakter i klimat albumu. Różnorodność stylistyczna tworzy wyjątkową atmosferę która trzyma słuchacza w napięciu od początku do końca.

 

Wcześniej Hadesa unikałam. Próbowałam go kilkakrotnie słuchać, jednak jakoś nie pasowało mi jego „przymulone” flow. Będąc na Kempie w ubiegłym roku, Hades był przez (chyba) kilka godzin na scenie freestylowej i nawijał swoje kawałki. Nie wiem czy sprzyjał mu Kempowy klimat, czy miał kiepski dzień, ale bardzo zamulał na tym „koncercie”, co dodatkowo mnie od niego odepchnęło.

Co się stało, że zwróciłam uwagę na tę płytę? Pierwszy singiel „Tylko Ty”. Byłam pozytywnie zaskoczona. Bardzo spodobało mi się brzmienie a nawijanie Łukasza nie było męczące, a właśnie przeciwnie, chciałam usłyszeć jeszcze więcej.

Jaka jest ta płyta?

Może nie trzyma mnie w napięciu tak jak opisują płytę na stronie, ale się do niej wraca. Chyba najbardziej podoba mi się na tej płycie brzmienie. Da się wyczuć styl Killing Skills którzy odpowiadają za stronę producencką. Jeśli chodzi o Hadesa, to jak już wcześniej wspomniałam, flow mi się tutaj bardzo podoba i w pewien sposób odpoczywam słuchając go. Jednak jeśli chodzi o tekst i jego różnorodność pod względem przenośni, porównań to dla mnie jest to za mało, mimo. Zdaje sobie sprawę, że dużo osób uważa Hadesa za poetę. W końcu to on podjął się współtworzenia albumu Różewicz- Interpretacje, za który ma ode mnie plusa, mimo że sam album mi nie siada, ale projekt jest godny zainteresowania. Ja raczej gustuje w tekstach które można bardzo pokminić, tutaj są wersy nad którymi się zastanawiałam, ale mam wrażenie że tekst jest dla mnie czasami zbyt oczywisty.

O czym jest ta płyta?

Jeden z pierwszych kawałków który utkwił mi w głowie to „Elektro”. Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale na większości aktualnych płyt jest poruszany temat gadżetów elektronicznych, tego jak jesteśmy od nich uzależnieni czy tego jak wpływają na nasze życie (Np. Vixen- Smart Fuckin Phone).

Mój faworyt z tej płyty to Nowe życie. Spokojny bit i tematyka która chyba zawsze najbardziej jakoś łapie moje serce (Tak jak u Kękiego – Nic już nie muszę), może jestem smutnym człowiekiem, a może po prostu lubię jak autor się otwiera, mówi o rzeczach z którymi ciężko sobie na co dzień radzi, a ja gdzieś miedzy treścią odnajduje siebie.  Wers który mi utkwił z tego kawałka, jak i z całej płyty: Zamieszkałem nad oceanem. Zawsze chciałem być blisko brzegu. Po komentarzach dużo osób narzeka jedynie na refren. Mi nie przeszkadza on na tyle, jednak mógł być lepszy.

Tematyka wszystkich 15 numerów jest według mnie zazębiona, ładnie tworzy całość. Jednak dzięki bitom ciężko to odczuć, trzeba przeanalizować każdy utwór żeby to zauważyć.

Jak odbieram Hadesa po tej płycie?

Jako osobę która jest świadoma wpływu swoich płyt na odbiorców (To Twoje), osoba która robi rap który czuje, nie rezygnuje ze swojego stylu (Sekwoje) co generalnie da się zauważyć. Nie wiem czy zwróciliście uwagę, że Hades nie jest raperem o którym dużo się mówi. Myślę, ze jest za mało doceniany. Płyta nie miała dużego rozgłosu (Ale większy niż PSI- Eldo), jednak słuchacze Łukasza chwalą płytę, generalnie mało jest krytycznych opinii. Jeśli ktoś nie przepada za flow Hadesa to warto przesłuchać tej płyty skupiając się na bitach.

Podsumowując

Chyba mogę powiedzieć, że „Świattło” przekonało mnie bardziej do stylu i twórczości Hadesa i wydaje mi się, ze będę wracała do tej płyty jak i bardziej śledziła twórczość Łukasza.

Na koniec posłuchajcie kawałka, na którym znalazło się dwóch gości.

Goście:

O.S.T.R., Grubson, Ras, Sacha Vee, Sztoss, Million Marek.

Tracklista:

1. Imperium ft. Sacha Vee (prod. Killing Skills)
2. To Twoje (prod. Killing Skills)
3. Tylko Ty (prod. Killing Skills)
4. Endorfina (prod. Killing Skills)
5. Sekwoje (prod. Killing Skills)
6. Bezdomni ft. Grubson, Ras (prod. Killing Skills)
7. Elektro (prod. Killing Skills)
8. Lew (prod. Killing Skills)
9. Serce (prod. Killing Skills)
10. Winston Wolf (prod. Killing Skills)
11. Substancje (prod. Killing Skills)
12. Wojna o pokój ft. Sztoss (prod. Killing Skills)
13. Zimna krew 2.0 ft. O.S.T.R., Sacha Vee (prod. Killing Skills)
14. Fauna i flora (prod. Killing Skills)
15. Nowe życie ft. Million Marek (prod. Killing Skills)